Sık Sorulan Sorular

Kent Çalışmaları Ödülleri’ne sadece Zeytinburnu ile ilgili çalışmalarla mı başvuru yapılabilir?

 • Hayır. Başvuru için ilgili eserin “kent çalışmaları” alanında, Türkiye kentleriyle ilgili olması gerekmektedir. Çalışmaların Zeytinburnu ile ilgili olması zorunluluğu yoktur.

Başvuru sahiplerinin akademisyen olması gerekli midir?

 • Başvuru yapan kişilerin akademisyen olması veya akademik kurum ve kuruluşlarda çalışıyor olması şart değildir.

Başvuru için alan sınırlaması var mıdır?

 • Başvuru için ilgili eserin “kent çalışmaları” alanında hazırlanmış olması gerek ve yeter şarttır. Kent çalışmaları disiplinler arası bir alan olup sosyoloji, coğrafya, ekonomi vb. sosyal ve beşeri bilimlerden veya mimarlık, şehir planlama, kentsel tasarım, peyzaj mimarisi vb. fen bilimlerinden; toplumsal, kültürel, fiziksel, ekonomik vb. boyutlarda kentleri konu edinen ve kentlerin sorunlarına çözüm arayan tüm çalışmalarla Zeytinburnu Belediyesi Kent Çalışmaları Ödülleri’ne başvurulabilir.      

Birden fazla ödül kategorisine (makale, doktora tezi ve kitap) aynı anda başvuru yapabilir miyim?

 • Hayır. Sadece tek bir ödül kategorisi için tek bir başvuru kabul edilmektedir.

Ödül için aday gösterebilir miyim?

 • Hayır. Zeytinburnu Belediyesi Kent Çalışmaları Ödülleri’ne sadece eser sahibi tarafından yapılan başvuru kabul edilmektedir. 

Başvuru için Türk vatandaşı olma şartı var mıdır?

 • Başvuru için Türk vatandaşı olma şartı yoktur fakat başvurulan eserin Türkiye kentleri ile ilgili olması gerekmektedir.

Başvurumu geri çekebilir miyim?

 • Eser sahipleri başvurularını belirlenen başvuru tarihleri sona ermeden geri çekme hakkına sahiptir. Bunun için ilgili taleplerini düzenleme kuruluna mail aracılığıyla (bilgi@kentcalismalari.com) iletmeleri gerekmektedir.    

Birden fazla yazarı olan eserler için başvuru yapılabilir mi?

 • En fazla iki yazarlı eserler başvuru yapabilir. İki yazarlı çalışmalarda başvuru sırasında diğer yazarın öz geçmişi ve başvuru dilekçesi sisteme yüklenir. Başvuru dilekçesi örneği için tıklayınız. 

Geçen yıl/yıllarda başvuru yapmış ve ödül kazanmamıştım. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

 • Kent Çalışmaları Ödülleri’ne başvurmuş ancak ödül almamış eser sahipleri diğer şartları sağladıkları takdirde sonraki yıllarda farklı eserle yeniden başvurabilir.

Geçen yıllarda ödül almıştım. Tekrar başvuru yapabilir miyim?

 • Kent Çalışmaları Ödülleri’nde ödül kazananlar, ödüle hak kazandığı eser veya söz konusu eserden türetilmiş yayınlar dışında farklı eserleriyle tekrar başvuru yapabilirler.

Ödül için başvuru yapılan eser yabancı dilde olabilir mi?

 • Başvurulacak eserin Türkçe olması zorunluluğu yoktur.

Kitap bölümü ile başvuru yapabilir miyim?

 • Kitap başvuruları için "Kitap Ödülü’ne ancak telif eserler ile başvurulabilir. Edisyon, derleme vb. türdeki kitap çalışmaları ile başvurulamaz" şartı bulunmaktadır. Bu sebeple kitap bölümü başvuruları kabul edilmemektedir.

Başvuru süreci için başvuru esasları ve başvuru kılavuzunu incelenmesi önemlidir. Tüm sorularınızı ve taleplerinizi bilgi@kentcalismalari.com adresinden iletebilirsiniz.